جناب آقای دکتر کاظمی ریاست سرپرستی استان آذربایجان شرقی درگذشت پدر گرامیتان را تسلیت عرض نموده و علو درجات را از خداوند منان برای ایشان خواستاریم مدیریت و پرسنل تلروید.

مضرات موبایل برای کودکان

مضرات موبایل برای کودکان

ما می خواهیم چند نمونه از مضرات تلفن همراه را برای کودکان و نوجوانان برایتان بازگو کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید .

یکی از از خطرناک ترین اثرات مضر را برروی کودکان بر اثر تلفن همراه اختلال در رشد کودکان و نوجوانان است حال از خود می پرسید چگونه این اتفاق خواهد افتاد ؟

جدیدترین تحقیقات که در خصوص تماس جنین، نوزاد و کودک با وای فای  و تلفن همراه انجام شده و نشان داده است که کودکان به دلیل کوچک بودن جمجمه‌شان بیشتر در معرض آسیب‌های ناشی از چنین انرژی‌هایی هستند. علاوه بر این در این دوران هنوز میزان آب در مغز کودکان زیاد است و در نتیجه اشعه را بیشتر به خودش جلب می‌کند.

مهم‌ترین تاثیرات مخرب وای فای و تلفن همراه  روی مغز کودک  شامل ،عدم تمرکز، نداشتن حافظه کوتاه مدت مناسب، سر درد، اختلال در خواب و کم خوابی، افسردگی، انزوای اجتماعی و خستگی مزمنی است که کودک را در کل روز رها نمی‌کند. در ضمن بد نیست بدانید متخصصان براساس مطلاعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده‌اند که بچه‌هایی که بیشتر از تلفن همراه استفاده می‌کنند، بیشتر هم دچار بیماری‌های خطرناکی همچون تومورهای مغزی می‌شوند.

بی‌تحرکی مزمن یکی دیگر از مضرات استفاده کودکان از تلفن همراه است بطور مثال کافی است در یک مهمانی خانوادگی نگاهی به دور و اطرافتان بیندازید تا ببینید که چند درصد از بچه‌ها به جای بازی، دویدن دنبال همدیگر، سرک کشیدن توی حیاط، قایم باشک و… سرشان را توی تبلت کرده‌اند و بیشترین فعالیت بدنی‌شان تکان‌های گهگاهی به سر و حرکت‌های انگشتان دست شان است. همانطور که در سطر های بالاتر اشاره کردیم بی خوابی یکی دیگر از این مضرات است.

بی‌خوابی امان کودکتان را می‌برد بی‌خوابی نه فقط کودک را خسته می‌کند بلکه روی رشد جسمی و روانی‌ اش هم اثرات همه جانبه دارد و عامل مهمی که علی‌رغم تلاش‌های شما برای زود خواباندن کودک و داشتن استراحت کافی، می‌تواند او را بی‌خواب کند، استفاده از آیفون و تبلت و… است.

ضعف بینایی

دانشمندان بر این باورند که کار زیاد با تبلت به چشم کودکان آسیب‌های جدی وارد می‌کند و می‌تواند برای سیستم عصبی و چشمی کودکان بسیار مضر باشد. به گفته گری هیتینگ نویسنده ارشد سایت “AllAboutVision.com”، خستگی دیجیتالی چشم (Digital Eye Strain) که گاهی اوقات تحت عنوان سندروم بینایی کامپیوتری (computer vision syndrome) از آن یاد می‌شود، باعث آزردگی بسیاری می‌شود.

آسیب‌های جسمی فراوان در اثر استفاده از هندزفری

بطور مثال : گوش دادن با صدای بلند به موزیک با استفاده از هدفون یا هندزفری به صورت طولانی‌مدت، سبب عارضه‌های مختلفی از جمله کاهش سطح شنوایی گوش به صورت موقت و یا دائم می‌شود.

آسیب های سرو گردن در اثر استفاده طولانی مدت از موبایل

طبق تحقیقات محقاقن آسیب های فراوانی به سر و گردن در اثر استفاده طولانی مدت از موبایل به وجود می آید. بطور مثال می توان به دیسک گردن که یکی از شایع ترین بیماری ها در اثر استفاده از موبایل است می توان اشاره کرد در هنگام استفاده از تلفن همراه یکی از رایج ترین شیوه ها خم کردن سر و گردن رو پایین برای تماشای صفحه نمایشگر است که تقریبا ی زاویه 60 درجه را به وجود می آورد که باعث فشاری معادل یک وزنه 27 کیلوگرمی بر گردن می شود.

مراقب انگشت‌ها باشید

یکی دیگر از آسیب های جدی کودکان و نوجوان در اثر استفاده از موبایل انگشتان دستشان است که بر اثر کشیدن بر روی لمس موبایل یا تبلت پدید می آید.

محققان در این باره می گویند : بر اساس مطالعاتي که در دانشگاه مريلند آمريکا انجام شده استفاده طولاني‌مدت کودکان از آي‌پد، آي‌فون، تبلت و… باعث مي‌شود فرصت کمتري براي انجام بازي‌هاي معمولي و کارهايي مانند نقاشي کشيدن و… داشته باشند. به اين ترتيب عضلات کودک روز به روز تحليل مي‌رود و حرکاتش تاخير بيشتري خواهند داشت.