سردرد، تاری دید، سوزش، اشک، خشکی چشم ها، اثرات بی رویه استفاده از تلفن همراه

سردرد، تاری دید، سوزش، اشک، خشکی چشم ها، اثرات بی رویه استفاده از تلفن همراه برای کودکان و فرزندان شما است.

اگر به کلمات بالا نگاهی بیاندازیم، این جملات زیاد به گوش ما خورده است، اکثر کاربران فکر می کنند، یا حساسیت دارند یا چشمشان آلوده به میکروب شده، اما میکروب های روی بدنه گوشی از طریق تماس دست با چشم منتقل می شوند.

دانشمندان بر این باورند که کار زیاد با تبلت به چشم کودکان آسیب‌های جدی وارد می‌کند و می‌تواند برای سیستم عصبی و چشمی کودکان بسیار مضر باشد. به گفته گری هیتینگ نویسنده ارشد سایت “AllAboutVision.com”، خستگی دیجیتالی چشم (Digital Eye Strain) که گاهی اوقات تحت عنوان سندروم بینایی کامپیوتری (computer vision syndrome) از آن یاد می‌شود، باعث آزردگی بسیاری می‌شود. نوعی از ویتامین A موجود در شبکیه است که نور را به انرژی متابولیک تبدیل می‌کند.

دکتر “آجیث کاروناراثن” (Ajith Karunarathne)، استادیار دانشکده شیمی و بیوشیمی دانشگاه تولیدو و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: چشم انسان، نور ماوراءبنفش را به خوبی منعکس می‌کند اما به نور آبی‌ رنگ، اجازه ورود به چشم را می‌دهد و شبکیه می‌تواند این نور را به خوبی جذب کند.

در مضر بودن نور آبی ‌رنگی که از تلفن همراه ساطع می‌شود، تردیدی نیست اما پژوهشگران آمریکایی در پژوهش جدید میزان اثرات مخرب این نور بر چشم را بررسی کردند پژوهشگران “دانشگاه تولیدو” (UT) آمریکا باور دارند که این نور، توسط مولکول‌های حیاتی موجود در شبکیه جذب و به تولید ماده سمی منجر می‌شود که سلولها را از بین می‌برد.

این آسیب، نقاط کور وسیعی در بینایی ایجاد می‌کند که نشانه بیماری “دژنراسیون ماکولا”(AMD) است و به نابینایی منجر می‌شود. جذب نور آبی توسط شبکیه، واکنش‌هایی به دنبال دارد که سلول‌های اکسیژن را به مولکول سمی تبدیل می‌کنند. پژوهشگران، در بررسی چگونگی آسیب رساندن نور آبی به سلول‌های شبکیه، سلول‌های تحت تاثیر این نور را به سلول‌های دیگری مانند سلول‌های سرطانی و سلول‌های قلب تزریق کردند که منجر به از بین رفتن آنها شد.

کاروناراثن افزود: هنگامی که شبکیه در معرض نور از طیف‌های دیگری مانند سبز، قرمز یا زرد قرار می‌گیرد، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. سندرم دید کامپیوتر یا CVS از مشکلاتی است که از نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر یا گوشی های هوشمند حادث می‌شود و عوارضی همچون خشکی چشم ، سردرد ، تاربینی و نزدیک بینی را به همراه دارد. باید بدانیم که ما به طورعادی 16 تا 20 بار در دقیقه پلک می زنیم اما هنگام نگاه کردن به صفحه موبایل فقط 6 تا 8 بار پلک می زنیم که این امر ممکن است عوارضی مانند خشکی چشم را به همراه داشته باشد.

پیشنهاد:

یکی از راه رای پیشگیری از این مشکلات عدم استفاده از این وسایل است که با توجه به زندگی روزمره و پیشرفت تکنولوژی و مدرن شدن سبک زندگی ها دوری و کنار گذاشتن تلفن همراه تقریبا امری غیرممکن شده است . امروزه حتی به دلیل ویروس کرونا آموزش مدارس نیز به سمت مجازی شدن سوق پیدا کرده است که همین امر فرزندان مارا بیش از بیش درگیر تلفن های همراه و کامپیوترها کرده است که به تبع آن اگر فرزندان ما بیشتر از قبل در در معرض  مضررات استفاده از تلفن همراه هستند که اندروید باکس تلروید میتوانید یکی از بهترین راه حل های موجود برای کنترل و حفظ سلامت کودکان شما در این زمینه باشد.